Вулкан в Карпатах

Карпати відомі не лише густими лісами, найвищими в Україні горами та мальовничими куточками, а також рідкісними геологічними природними пам’ятками. Грязьовий вулкан – незвичайна пам’ятка, що розташувалася у с. Старуня на Прикарпатті.

вулкан в селі старуня карпати

Які особливості українського вулкану?

У цій місцевості знаходиться багато природних сюрпризів, тому воно належить до сейсмоактивних місць. На території стародавнього озокеритового промислу, недалеко від населеного пункту, розташовується ділянка «Чудо-Старуня». Його площа сягає 1.5 км2 Поєднує різні неотектонічні, гідрологічні, мінерально-петрографічні та стратиграфічні характеристики.

Болотяний вулкан виявляє підвищену чутливість до незначних земляних коливань у виникненні провалів, тріщин, формуванню дрібних водоспадів. Він за 7 років здіймається майже на 1 метр. Є підземним «барометром», що безперервно функціонує, і навіть використовується вченими для прогнозування майбутніх землетрусів, дослідження випадків утворення корисних копалин та земної динаміки. 

На просторах Старунського грязьового вулкана знаходяться мінералізовані води та гарячі грязі, які мають лікувальні якості. На річковому узбережжі Великий Луковець, у західній частині, біля передгір’я Горгани, сформувався перегин геологічних порід. На його вершині розташувався грязьовий вулкан із потоками глини довжиною від 10 до 60 м та піднесеним конусом майже 3 метри. 

Грязьовий вулкан у Старуні є єдиною рідкісною природною пам’яткою, що функціонує, в Карпатах і в Україні. Український вулкан виник завдяки людській праці. Був час, коли тут розроблялися азотні та нафтові поклади. Підземні води пробиваються вглиб земляної кори, окислюючи нафту на глибині понад 600 метрів. Таким чином, починає надходити термічна енергія, яка виконує роль підживлення вулкана.

У 1977 році в гірській місцевості Вранча був землетрус, що спричинив появу Старунського вулкану. На бугрі, що має діаметр майже 50 метрів, утворилися кратери, що виплескують газ, болото та рідину. Зовні вулкан нагадує грязьову пляму, що дихає, з дванадцятьма непостійними і восьми постійними міні-кратерами.

Болотяний вулкан виділяє нафту, глинисту пульпу, нафтові складові, воду, газ. У землі іноді з’являються невеликі тріщини через віддалені землетруси, які за кілька днів повністю закриваються. Зовнішній спокій вулкана оманливе, оскільки будь-якої миті може виплеснутися киплячий потік, що супроводжується звуком чайника, що закипає.

Вчені кажуть, що геологічна пам’ятка сформувалася на рельєфній поверхні, яка має тріщини. На глибині близько 1000 метрів почалися складні фізико-хімічні процеси, що стали причиною виходу розсолів, мінеральних вод, грязьових мас. З’явилися цинкові та свинцеві сполуки, виявилися рухливості земної кори та новітня тектоніка.

Ці простори містять безліч різних природних копалин. Тут знайшли носорога, якому 24 000 років, доісторичного мамонта, що чудово зберігся, який знаходився в озокеритних шарах. Неподалік від грязьового вулкана розташована соляна криниця. Вода містить 70% солі, а глибина становить майже 20 метрів. Раніше сюди з’їжджалися мешканці ближніх населених пунктів, які видобувають сіль. Сьогодні колодязь став ширшим і може стати основою для формування озера. Його можна використовувати як оздоровчі та лікувальні ванни.

Вулкан у Старуні: коротко

Такий диво-вулкан можна побачити лише в цій місцевості, оскільки аналогів не існує не лише в Україні, а й у всьому світі.

  • з’явився завдяки людській праці, оскільки 100 років тому тут розробляли нафтові та азотні родовища;
  • причиною формування вулкана став землетрус у Румунії. Перші невеликі кратери утворилися на конусоподібному горбку, в діаметрі, що сягав лише 50 метрів. З їхнього жерла почав виплескуватися газ, бруд і рідина;
  • на думку дослідників, болотяний вулкан «прорвався» з опуклої поверхні з кількох розломів, що утворилися на земній корі. На глибині близько 1000 метрів почалися фізико-хімічні складні процеси, що спричинили утворення цинкових та свинцевих сполук;
  • зовні болотяний вулкан нагадує «дихаючу» грязьову пляму, яка має міні-кратери. Дев’ятнадцять кратерів з’явилися завдяки людським «старанням», а решта – природним шляхом. Кожен виділяє «свій» склад, багатий на різні хімічні елементи: нафту, воду, глину чи газ. Вивергаючись, створює звук, що нагадує закипання чайника;
  • неподалік знаходиться рукотворний «вічний вогонь», що є залишком газової труби, підпаленої місцевими жителями 30 років тому для запобігання підвищеній загазованості;
  • чутливий до землетрусів, що відбуваються у радіусі 3000 – 6000 км (Кавказ, Ірак, Німеччина, Італія, Румунія, Середня Азія);
  • грязьовий вулкан непередбачуваний, тому вимагає обережної поведінки біля кратерів, які можуть активізуватися в будь-який момент;
  • недалеко розташована «солона криниця» глибиною 20 метрів. Солоність води досягає 70%;
  • підвищена сейсмочутливість виявляється у освіті невеликих провалів, тріщин, розвитку порогів, активності газовиділення.
  • За 7 років здіймається майже на 1 метр.

Побачити природну пам’ятку допоможе компанія Трансфер-Буковель. Готові організувати індивідуальні або групові пасажирські перевезення до с. Старуня. Співпрацюємо з туристичними та екскурсійними агентствами, тому пропонуємо вигідні ціни та найцікавіші варіанти поїздки до грязьового вулкану. Замовляйте трансфер із досвідченими водіями на обладнаних автомобілях, щоб швидко, безпечно та з комфортом дістатися пункту призначення.

Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download
download karbonn firmware
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free