Гуцульський бограч
Гуцульський бограч – одна з особливих страв Івано-Франківської області. Своїм надзвичайним ароматом і особливими смаковими нотками бограч здатний «підкорити» серце кожного, хто його спробує. У Карпатах страва має кілька назв: мадярський гуляш, бограч-гуляш, богораш, богорош, гуляш закарпатський. Сьогодні йтиметься про традиційний закарпатський бограч, але із родзинкою від гуцулів.
Завітавши на Івано-Франківщину, замовляйте страву, приготовану тільки на відкритому вогні. Запевняємо вас: особливий аромат та дивовижний смак запам’ятаються вам на все життя. Компанія Трансфер-Буковель підготувала трішки цікавої інформації про цю страву.
Історія бограча
Свій початок страва бере з часів перебування на Закарпатті угорців, які відчайдушно протистояли турецьким навалам. Одним з головних компонентів бограча є паприка і вона, за деякими відомостями, випадково опинилася в супі. Коли кухар готував м’ясо з корінням та спеціями, він додав велику кількість паприки.
Турки відмовилися куштувати приготовану страву, яка була неймовірно гостра, тому полонені угри стали першими піддослідними. Бранці зрозуміли, що щоразу обідатимуть смачним супом, якщо в ньому «випадково» не розрахувати кількість паприки.
У період з VI по XVI століття бограч готували без картоплі, проте сьогодні рецепт трохи змінився. Звичайно, кожен регіон використовує свої інгридієнти, але основа залишаються незмінною. Сьогодні важко собі уявити Карпати без бограча. Він є популярнішим за шашлик.
Справжній гуцульський бограч готується виключно із добірного м’яса кількох видів. Основним постійним правилом приготування є дотримання традиційних етапів обробки продуктів та готування.
Секрети гуцульських господарок
Бограч вважається дорогою стравою. Деякі ресторани готують не справжній карпатський суп, а його аналог. Тому вирушайте в Карпати разом із компанією Трансфер-Буковель, щоб скуштувати цю традиційну страву. Корінні мешканки Карпат розповіли про кілька секретів приготування:
- беріть перетерту натуральну паприку із жорсткою шкіркою та світлих відтінків, а не солодкий звичайний перець;
- додайте компоненти до смаку. Не обов’язково суворо дотримуватись рецептури;
- дуже гостру страву можна «розбавити» сметаною;
- надати супу вишуканості допоможе гілочка або плоди ялівцю, опущені в казанок;
- додайте чайну ложку цукру до цибулі під час прожарювання, тоді колір стане більш насиченим, і розкриються ароматні нотки;
- помідори можна замінити лечо або томатною пастою.Гуцульский бограч готовится легко, но долго, поэтому нужно набраться терпения, и обязательно вложить в блюдо много любви.
Особливості приготування бограча
Нижче представлений найпопулярніший рецепт, який використовують на Івано-Франківщині професійні кухарі та місцеві господарки. Запевняємо, назви компонентів змусять ваш шлунок співати в передчутті. Варять бограч лише у чавунному великому казанку (8+ літрів) та на відкритому вогні.
Основа:
- 150 г – підкопчене сало (шпондер);
- 500 г – свинина;
- 500 г – телятина;
- 500 г – яловичина;
- 250 г – ребра підкопчені;
- 1 шт. – теляча або свиняча голяшка;
- 200 г – домашня ковбаса;
- 1 кг – картопля;
- 250 г – морква;
- 300 г – цибуля;
- 150 г – томати;
- 2-3 шт. – червоний/зелений перець;
- 3 ст. л. – Червона подрібнена паприка;
- 150мл. – сухе червоне вино;
- 1 гол. – Часник;
- кмин;
- спеції (на вибір);
- трохи гострого перцю.
Чипетке:
- 2 шт. – яйця;
- 300 г – борошно;
- сіль.
- Приготування основи гуцульського бограча
Дрібно нарізане сало на мінімальному вогні слід розтопити. У киплячому жирі до золотистості обсмажують нашатковану дрібними кубиками цибулю, потім додають подрібнену паприку і добре розмішують. М’ясо нарізають кубиками по 4 см, відправляють у казан, додаючи невелику кількість води.
Трохи потушити, до м’яса відправляють копчені ребра та голяшку, вливають воду, щоб покрила інгредієнти. Коли випариться голяшка, її дістають, остуджують, знімають м’якоть, шаткують великими шматками, відправляють назад у казан. Компоненти готуються на слабкому вогні близько 2-3 годин. Не забувайте регулярно помішувати і доливати воду з випаровуванням (м’ясо постійно повинно бути покрите). - Приготування чипетке
Це щипане тісто, що складається з яєць, борошна та солі. Тісто добре замішують до тугого стану. Формують цілісне коло, відщипують невеликі шматочки, викладаючи на стіл для просихання, і злегка присипають борошном. - Останній етап
В казан до м’яса додають накришений гіркий перець, дрібно нашаткований або розчавлений часник і моркву нарізану дрібними кубиками. Далі підсолюють і приправляють чебрецем. Картоплю нарізають крупно, кладуть в казан, варять близько 20 хвилин.
Потім солодкий перець, помідори та ковбаску дрібно нарізають кубиками, зсипають до решти інгредієнтів. Підготовлені чіпетці відправляють у суп через 15 хвилин, додаючи багато зелені та вино. Коли блюдо закипить – знімемо з вогню. “Удосконалити” його можна гілкою будь-якого хвойного дерева, опущеної в казан – це і є одна з “гуцульських” особливостей бограча.
Гуцульський бограч приготований у спеціальному казанку на відкритому вогні з пікантним відтінком мадярської паприки та м’яким присмаком диму – це страва для справжніх кулінарних гурманів.